Galaxy Rasbora




Galaxy rasbora, koju još nazivaju vatrometna rasbora, rasbora toi ili čili rasbora tek je početkom 2007. proglašena novom vrstom. Podrijetlom je iz Burme, a dobavljači iz komercijalnih razloga žele zatajiti točnu lokaciju njihovog boravišta. Pretpostavka je da je njihovo stanište močvarno područje istočno od jezera Inle. Žive među bujnom vegetacijom u vlažnim močvarnim područjima u zajednici s vrstama Danio sondhii, Rosy loach, Yunnanilusom..

Zbog svoje veličine, ovaj maleni lijepi cyprinid najbolje će opstati u malim akvarijima, bez velikih riba koje bi ih mogle smatrati vrlo ukusnom grickalicom. Mogu se držati u dojmljivom malenom jatu, u atraktivnom akvarijima poput Aqua Cube. Kako se ne poznaju detalji njihova staništa, smatra se da ove ribice vole dobro ozračenu vodu ili vodu s malo pojačanim protokom. Većina akvarista ih drži u malim biljnim akvarijima u kojima su u pravilu jedina vrsta.

Žive u srednje kiseloj vodi, temperature oko 24 C ili čak manje. Sakupljači tvrde da je voda na izvornom lokalitetu ima pH 7,3 i tvrdoću 7 GH (235 mikrosimensa). Izgleda da su to vrlo prilagodljive ribice. Neki od singapurskih akvarista koji su prvi počeli držati te ribice govore o vrlo uspješnom držanju ribica u malim, tamnovodnim akvarijima s pH između 4,5 i 5,7.

Prvi su izvještaji govorili da se ribica hrani samo sićušnom živom hranom. No, mnogi su akvaristi primijetili da su njihove ribice prihvaćale i malo suhe hrane, uključujući Tetrine Mini granule i izmrvljene pahuljice, kao i živu tubifex hranu. Vatrometne rasbore su sićušna vrsta za koju se smatra da je potpuno odrasla kad dosegne 1,5 cm u duljinu, no neki smatraju da narastu i do 3 cm.

Razlikovanje spolova je vrlo jednostavno kada su ribice u dobrom stanju. Mužjaci su jače obojeni i imaju jarke crvene peraje s crno-plavim preljevima na leđnim i analnim perajama, te na gornjim rubovima repne peraje. Prsa mužjaka su nešto narančastija i uža. Ženkice su nešto malo manje obojane, sa svjetlije crvenim i manje tamno prelivenim perajama, te s neobojanim stražnjim perajama. Ženke imaju okruglastije tijelo i nešto su bljeđe. Oba spola imaju sličan oblik poput Danio choprai ili grbastih Microrasbora erythromicron, a o njihovom razmnožavanju zasad se malo zna.

Mužjaci mogu biti prilično svadljivi jedan prema drugom. Često njihova koškanja, gurkanja i borbe rezultiraju manjim oštećenjima peraja. Većina ljudi koji drže te ribice u grupama većim od šest primjeraka primijetila je njihovo grupiranje, a neki su primijetili i manje teritorijalne podjele između mužjaka.