O vremenu cara Dusana
POROTA
"Našao sam da se mogu zamisliti ustanove za pravdu koje bi potpuno odgovarale duši našega naroda iako njih nema do danas ni u vizantijskim zakonima ni u ma kojoj drugoj hrišćanskoj državi na svetu. Tako mi se učinilo vrlo korisno da zavedem, pored redovnih državnih sudija, i sud koji bi se mogao nazvati i sud duševnika, duševnih ljudi, ili sud dobrih ljudi, a koji sam ja nazvao - porotom".
ARBANASI
Arbanasi i Vlasi, kao građani drugog reda u Dušanovom carstvu, plaćali su dvostruki iznos predviđene globe za tuče koje su izazvali. Zakon je takođe zabranjivao da u selima gde konače pastiri iz ova dva naroda ne mogu noćiti i drugi pastiri, jer je lako dolazilo do opštih tuča. SIROTINJA
Za staranje o sirotinji car Dušan za-dužio je manastire kojima je zapretio svrgavanjem (smenom) starešine ukoliko tu obavezu ne ispunjavaju, a sveštenim licima zabranio posedovanje kuća i materijalnih dobara van manastira.
U današnjem srpskom zakonodavstvu ne postoje odredbe koje bilo koga obavezuju da hrani gla-dne.
ŽENE
Samohrane žene koje su se izdržavale predenjem kudelje prema odredbama Dušanovog zakonika imale su jednaku slobodu sa sveštenicima, a žene koje nisu imale mogućnosti da plate sudske troškove besplatno su dobijale sudskog činovnika u svojstvu ličnog advokata.
Član 171
Kad bi se dogodilo da ja car napišem nekome pismo ili naredbu po ljutnji, ili po ljubavi i mi-losti prema nekome, pa bi se ta naredba ili pismo nalazili u suprotnosti sa zako-nikom, i ne bi bili ni po pravdi ni po propisima zakonskim, sudije se na to moje pismo ili na-redbu neće obazirati, nego će suditi kako je pravo.
Član 172
Sve sudije da sude po zakoniku pravo, a ne da sude po strahu od carstva mi.
Izvori; istorijski zapisi o caru Dusanu
Bookmarks