O vremenu cara Dusana
PRAVDA ZA SVAKOG OD CARA DO ROBA
Kako je Dušan Silni postao Dušan Pravedni:
Posle šest i po vekova,
treba li se ponovo vratiti na Dušanov zakonik?
Ako bi se Dušanov zakonik u potpunosti primenio u današnjim uslovima onda bi zajedno sa kriminalcima bili hapšeni i predsednici kućnog saveta zgrade u kojoj kriminalac stanuje, predsednik mesne zajednice u kojoj se zgrada nalazi i predsednik opštine kojoj ta mesna zajednica prpada, a oštećeni građani bi svu štetu koju su im kriminalci naneli naplaćivali sa ličnog žiro računa komandira najbliže stanice milicije.
"Visoko mu carstvo, sa svog uzvišenog gledišta i sa bogodanom mu rečitošću, dokazao nam je da su naša strahovanja neosnovana i prema tome, ni mi, velika i mala vlastela ne možemo biti više carska nego što je sam car. Kad on, za ljubav opše zajedničke pravde, žrtvuje ponešto i od svojih carskih prava, kad on sebe i caricu podvrgava suđenju njegovih slugu, sudija, pristajemo i mi da nam sude carske sudije za svaku voljnu ili ne-hotičnu zloupotrebu naših pravina i povlastica i molimo Boga da ovaj zakonik zavede u našoj državi onakvu pravdu kakvu su zamišljali visoki pisci njegovi, jer onda nikakve žrtve njegove neće biti skupe..." rekao je, pored ostalog, najveći protivnik cara Dušana i njegovog Zakonika među srpskom vlastelom despot Vukašin Mrnjavčević pošto je Skupština Dušanove carevine 21. maja 1349. godine, kako bi se to danas reklo, aklamacijom prihvatila novi zakonodavni i pravosudni akt.
Mada nevoljno, ali pritisnut opštim odobravanjem carevih odanih podanika, prvenstveno crkvenih velikodostojnika, ali i mnogih većih i manjih velmoža, despot Vukašin Mrnjavčević dodao je i ovo:
"Razni carevi i kraljevi u svetu, prema glavnoj crti svojega života dobijaju od svojih naroda razne nadimke. Nekoga narod prozove 'lepi', nekoga 'dobri', nekoga i 'pobožni', nekoga, čak, 'bez zemlje'. Naš narod krstio je našega cara 'Dušan Silni'. Mi se nadamo da ćemo tome nadimku carevom s pravom dodati i "pravedni".
Da našu silu i vlast nikad na zlo upotrebiti ne možemo
Sam car, kome je prihvatanje Zakonika garantovalo jačanje vlasti u mnogonacionalnoj državi, ali i učvršćivanje međudržavnog statusa carevine, u obraćanju Skupštini istakao je sledeće:
"Ja sam želeo da u mom Zakoniku bude pravde za svakoga, od cara i kralja do roba. To se može postići samo tako, ako mi, silni ovoga sveta, sami sebe, pisanim zakonom toliko ograničimo da ni u trenutku srdžbe ne učinimo nikome nepravdu, da našu silu i vlast nikada na zlo upotrebiti ne možemo. Da bi u tome svima velmožama bogdanog mi carstva prethodio dobrim primerom, ja, car, odrekao sam se u ovom zakoniku koji će se danas pred vas izneti, mnogih mojih prava samodržavnoga cara, podvrgao sam sebe i caricu i mladoga kralja presudi mojih sudija i udesio sam tako da ni jedan sudija ne odgovara, pa ma kako i nama presudio.
Nadam se da će se pri sabesedovanju o pojedinim odredbama moga Zakonika, svi dostojanstvenici visokog mi carstva ugledati na moj primer, da će uvek imati pred očima zapovest našeg Isusa Hrista: 'LJubi svoga bližnjega kao samog sebe', da će se sećati onog hrišćanskog načela: 'Ne čini drugome što ne želiš da se i tebi učini'.
Predavajući vam na sabesedovanje i raspru ovaj Zakonik, koji je plod petnaestogodišnjeg rada i truda, smatram za dužnost blagodariti svima koji su mi pomogli u tome poslu".
Bookmarks