-
Odg: Lekovito bilje
Alpska ruza - Rhododendron ferrugineum
Alpska ruža ili pjenišnik planinska je biljka što raste iskljucivo na visokim planinskim podrucjima. To je zimzelena i trajna biljka što raste u grmovima. Listovi su kožasti i jajastog oblika.
S gornje strane listovi su tamnozeleni, a s donje u pocetku žutozeleni, a posle smedji, nalik rdji, i Ijuskavi.
Cvetovi su crvene boje, zvonasti, skupljeni u grozdaste cvatove.
Stanište:
Rasprostranjena je na planinskom podrucju, uglavnom na visinama od 1500 do 2500 metara
Lekoviti deo biljke:
listovi koji se beru neposredno pre cvatnje biljke
Lekovito delovanje:
alpska ruža ili pjenišnik lekovita je biljka kojom se pospešuje izlucivanje znoja i mokrace. Koristi se, zatim, u lecenju reumatizma zglobova, bolova u mišicima, uloga (gihta) i neuralgicnih bolova.
-
Odg: Lekovito bilje
Šafran
Šafran zovu i "crveno zlato" jer je najskuplji zacin na svetu. Pripada porodici irisa, aromaticnog je mirisa, oštrog i pomalo gorkog ukusa. Za jedan kilogram potrebno je cak 400.000 cvetova. Crvenkasta vlakna skidaju se sa vrha tucka, svaki cvet ima ih svega tri, a cvetanje traje samo tri nedelje tokom godine. Za branje 1.000 cvetova veštim osobama potrebno je oko 50 minuta i 2 casa dodatno dok izdvoje svaki tucak. U obliku praha ima tamno narandžastu boju, a u dodiru sa tecnošcu postaje žut (šafran na arapskom znaci "biti žut"). Lekovita svojstva ovog zacina i njegova sposobnost da farba tkanine poznata su od kada je "sveta i veka". U kulinarstvu se koristi duže od 5.000 godina. Bio je omiljeni u Mesopotamiji i Fenikiji, a bogataši u staroj Grckoj i Rimu sipali su ga u vodu za kupanje. Arapska kuhinja ne može ni da se zamisli bez njega, zato mu tepaju "kralj zacina”, a obilato ga koriste u Španiji, Italiji, Indiji, Francuskoj... U jelo se dodaje u vrlo maloj kolicini, od 2 do 10 grama, jer hrani daje intenzivnu boju. Najcešce se stavlja u pirinac, paelju, morske specijalitete i supe. Francuzi ga najviše vole u ribljoj corbi, a Italijani u testeninama. Kao zacin može da se koristi u obliku vlakna ili praha, usitnjen ima jaci ukus. Nije lako nabaviti originalni šafran, jer umesto njega prodavci cesto podmecu zamene, koje boje hranu u žuto, ali je ukus drugaciji. Da biste to izbegli, ovaj zacin kupujte iskljucivo u obliku osušenih crvenih vlakana, a prah možete i sami da napravite. Dobro zagrejte ringlu, stavite vlakna u tiganj i pržite do 30 sekundi. Kada se ohlade, usitnite ih u avanu. Šafran je ostavio znacajan trag i u medicini. Poznat je kao sredstvo za ublažavanje PMS tegoba kod žena i bolova u želucu, a odlican je i antidepresiv. Dva grama šafrana sadrži: 7 kalorija, 1,616 mg vitamina C, 0,54 mkg vitamina A, 0,02 mg vitamina B6, 1,86 mkg vitamina B9, 5,28 mg magnezijuma, 5,04 mg fosfora, 2,22 mg kalcijuma, 0,56 mg mangana, 0,22 mg gvožda, 0,12 mg selena, 0,02 mg cinka.
Šafran (crocus sativus) sadrži kemikaliju koja snižava krvni tlak poznatu pod nazivom krocetin. Šafran se može dodavati jelima ili pripremati kao čaj. Neki stručnjaci smatraju da je u španjolskoj niska učestalost srčanih bolesti zbog prisustva velikih količina šafrana u tradicionalnoj nacionalnoj ishrani.
Zdravlje
Zbog svoje boje šafran - Crocus sativus se nekada koristio kao lek protiv žutice. Upotrebljavao se i za lečenje kuge, velikih boginja, te malih boginja. Često se koristio protiv bolova i grčeva, protiv gastrointestinalnih bolesti (smanjuje bol u trbuhu) i bolesti bubrega, te predmenstrualnog sindroma. Moderna medicina u svojim prvobitnim istraživanjima ukazuje da karotenoidi u šafranu imaju antikancerogena, antimutacijska i imunomodulatorska svojstva (menjaju imuni odgovor na virus ili koriste imune mehanizme u cilju eliminacije virusa). Postoje studije o farmakološkom delovanju na maligne tumore gde je život miševa koji su imali tumor produžen za više od 110%. Ekstrakt metanola šafrana u određenim koncentracijama neutrališe oksidacijsko delovanje slobodnih radikala do 65% pa deluje kao antioskidansi. Može se koristiti i kao antidepresiv za blage i umerene depresije jer deluje na moždani serotonin (tzv. hormon sreće koji utiče na naše raspoloženje, pospešuje osećaj zadovoljstva, stvara polet i energiju te nas čini srećnijima) slično kao i lek Prozac. Navodno takođe usporava starenje. Britanski istraživači nedavno su dokazali kako šafran uspešno poništava najčešći uzrok slabog vida te slepila kod starijih ljudi. Učesnici istraživanja su bili penzioneri slabog vida. Njihov vid se znatno poboljšao nakon konzumacije tableta od šafrana. Veruje se kako šafran utiče na količinu masnoće pohranjene u oku, a na taj način stanice u očima postaju čvršće i otpornije.
-
Odg: Lekovito bilje
Bela Rada
Prolećni čistač krvotoka
U zvaničnu plejadu biljaka sa lekovitim svojstvima svrstala se i bela rada (Bellis perennis). U narodu poznata i kao gusja ružica, katarinčica, margetica, ovčica, stručnjaci kažu da je postala pravi hit u farmaceutskoj industriji, iako joj do sada nisu pripisivana nikakva lekovita svojstva. Dugo se mislilo da bela rada i kamilica imaju srodno lekovito dejstvo, ali su istraživanja pokazala da to nije tačno. Sličnost je samo u izgledu. Dokazano je da ekstrakt bele rade uspešno uklanja pege i fleke sa kože, ne izazivajući nikakve neželjene pojave. Dobija se iz cvasti biljke, pre nego što precveta i klone.
Za razliku od zvanične, u narodnoj medicini odavno se zna da bela rada ima lekovita svojstva. Njen miris je slab ali prijatan, a ukus kiselkast, gorak i lagano opor. Prednost joj je u tome što cveta od ranog proleća do prvih jesenjih mrazeva. Ima je svuda: na pašnjacima, livadama i tratinama.
Osim cvetova, narodna medicina ističe i lekovitost listova.
Dok su mladi, sadrže belančevine, masti, ugljene hidrate, vitamin C i karoten, kao i jabučnu, sirćetnu i oksalnu kiselinu, saponin, tanin, smole, eterično ulje i gorke materije. Listovi se jedu sirovi ili prokuvani, najviše u proleće i početkom leta, ali i u jesen. Ukus im je kiselkast, malo gorak i opor. Tradicionalna medicina ovu biljku koristi za rastvaranje, hlađenje, smirivanje bolova i grčeva...
Bela rada je izvrsno sredstvo za čišćenje krvi, pogotovo u prolećnim kurama. Najdelotvornija je kada se koristi kao salata, koriste se svi delovi osim korena. Salata je ukusnija ako se ostavi da odstoji jedan do dva sata. Kombinuje se sa krompirom, a naročito su ukusni usitnjeni listovi izmešani sa mladim sirom, mogu da se dodaju supama i drugim varivima.
Dobar je i sok, koji se dobija ceđenjem cele biljke. Uvek bi trebalo da se priprema svež, dnevno uzima jedna do tri pune supene kašike sa polovinom čaše vode od 2 dl. Sveži sok se koristi i za masažu, kao i za obloge kod povreda i gnojnih rana. Kod otoka izazvanih upalama i upaljenih rana, stavljaju se sveže ubrani listovi bele rade, koji smiruju bolove.
Čaj je takođe vrlo delotvoran, posebno kod prehlade, katara sluznice, crevnih grčeva, smetnji u radu jetre, kao i bolesti bubrega. Poboljšava apetit i varenje, otklanja prolećni umor.
Komprese natopljene čajem deluju i kod bubuljica i osipa, utiču da brže zarastu rane. Priprema se tako što se jedna do dve kašičice bele rade u cvatu prelije šoljom prokuvane vode i pije, čim se malo prohladi. Mogu da se koriste i sušeni cvetovi u istoj količini, sprema se isto, samo treba da odstoji deset minuta, a zatim se procedi i pije.
ZA BOLNE ZGLOBOVE
Preporučuje se mast sa belom radom. Dobija se tako što se listovi zgnječe u količini po sopstvenom nahođenju. Tome se doda polovina količine listova crnog sleza (Malva silvestris), a zatim sve pomeša i dobro proprži na neslanom puteru. Vruća mast se procedi kroz krpu, u čistu posudu. Koristite je za trljanje bolnih zglobova dva do tri puta dnevno.
VERNA SUNČEVA NEVESTA
Zbog cveta koji podseća na sunce i otvara se samo kada ga obasjaju zraci, a zatvara u sumrak, belu radu zovu i sunčevom nevestom. Simbolizuje vernost i predanost u ljubavi. Simboliku bele rade iskoristio je i Šekspir u "Hamletu", gde Ofelija upozorava kraljicu dajući joj belu radu, da ne naseda na prevrtljivu ljubav muža.
Izvor;V.Novosti
-
Odg: Lekovito bilje
Ljubičica
Čaj i sirup deluju protiv kašlja, kao i kod upale grla i bronhitisa. Smrvljeni listovi mogu da se koriste kao obloga, jer hlade i smanjuju otok, a prokuvani u sirćetu pomažu kod gihta.
Za ljubicicu (Viola odorata), koja "boji" proleće, malo ko zna da ima lekovita svojstva. Sa neobičnim cvetovima, kao vesnik buđenja prirode, javlja se u martu i traje do kraja aprila, iako može ponovo da procveta u jesen. Grci su ovaj skromni cvetak smatrali simbolom plodnosti, stari Rimljani su uživali u njenom slatkom vinu, a ostalo je zabeleženo da je bila omiljena Napoleonu.
U hrišćanstvu predstavlja simbol vladavine i autoriteta, pa se nalazi na svešteničkim i kraljevskim odorama. Plava ljubičica simbolizuje Isusa Hrista, a bela Devicu Mariju. Kod nje su lekoviti ne samo cvetovi, već i listovi, ali i ostali delovi. Prikuplja se u martu i aprilu, osim korena koji se vadi od 15. oktobra do polovine novembra. Cvet i listovi se suše na prozračnom mestu, a koren se naniže u obliku venca i suši na vazduhu.
Cvetovi sadrže specifično salicilno jedinjenje cijanin, belančevine, gumu, šećer, sluz, eterično ulje. U korenu se nalazi karakterističan violin, sastojak koji nadražuje želudac, ali i saponini za omekšavanje sluzi i lakše iskašljavanje. Zbog karakterističnog sastava koren se preporučuje za lečenje vena, reumatizma, slabe cirkulacije. Pogodan je i za tretiranje suve i osetljive kože, kao i protiv bora.
Poznati nemački narodni lekar Knajp tvrdi da su čaj i sirup od ljubičice delotvorni protiv kašlja, a posebno kad je posledica tuberkuloze. S druge strane, ima umirujuće dejstvo pa ublažava histeriju, hipohondriju, nervozu, lupanje srca praćenog osećajem straha i teškim disanjem. Preporučuje se i kod grčeva, ali i nesanice i glavobolje. Kod upaljene sluzokože usta savetuje se ispiranje čajem od ljubičice, a umivanje njime pomaže kod upale očiju i kapaka.
Čaj se priprema od suve mešavine listova, cvetova i korena biljke. Dve kašičice se prelije sa 2,5 dl hladne vode, stavi na ringlu da provri i kuva pet minuta. Procedi se i malo ohladi, doda se kašičica meda, po mogućstvu od lipe, žalfije ili vresa, promeša i pije kod upale grla ili bronhitisa, tri puta dnevno jedna šolja.
Za proširene vene se takođe preporučuje čaj od ljubičice, ali drugačije spremljen. Pola šolje svežih cvetova prelije se sa 2,5 dl kipuće vode, poklopi i ostavi da se zagreje. Zatim se procedi i pije dva puta dnevno posle jela. Suvi listovi biljke koriste se kao obloga, jer hlade i smanjuju otok. Prokuvani u sirćetu delotvorni su i kod gihta.
Sirće od ljubičice se koristi u narodnoj medicini za lečenje glavobolje. Sprema se tako što se šaka cvetova stavi u sirće, jednom prokuva i ostavi da odstoji sat do dva. Njime se trljaju slepoočnice ili se stavlja kao oblog, a glavobolja sa osećajem vrućine prestaje, tvrde dobri poznavaoci.
SIRUP ZA JAČANjE SRCA
Kilogram dobro izgnječenih cvetova ljubičice prelije se litrom kipuće vode i ostavi da odstoji 10 sati. Nakon toga se procedi, zagreje do ključanja, a zatim prelije na još kilogram sveže ubranih cvetova. Ponovo se ostavi deset sati, a isti postupak se ponavlja najmanje dva-tri puta. Što više, to bolje.
Na kraju se dobijeni sok dobro zagreje, ohladi i doda mu se med. Meša se tako da masa bude gusta, nalik sirupu. Uzima se kod nesanice, za rastvaranje sluzi u disajnim organima, kao i za jačanje srca. Ako je sirup mnogo jak, može da se razblaži ječmenom vodom, lekovito dejstvo se ne smanjuje.
-
Odg: Lekovito bilje
ZELENI ČAJ [Camellia sinensis]
narodni naziv:
kineski, ruski,indijski
engleski naziv: GREEN TEA
Opis biljke:
Zeleni čaj je osušeno lišće čajne biljke Camellia smensis. To je biljka sitnih listića i visine kao žbun. Lišće mu je naizmenično, eliptično, na rubovima nazubljeno. Nema mirisa. Cvetovi su beli i mirišu.
Stanište:
Raste na visoravnima Kine, Indije, Japana, Cejlona, na Javi, u Gruziji i južnim padinama Kavkaza. Za svoje stanište odabrao je najljepše pejsaže i to uz izvore pitke vode u dobro sunčanim ravnicama koje obiluju kišama. Gaji se na plantažama gde se grm seče do visine jednog metra radi većeg broja izdanaka i lakšeg branja lišća. Najbolje vrste beru se u martu(pre prolećnih kiša), kada su listovi još sasvim mali. Suši se u velikim posudama ispod kojih gori vatra i sve vreme meša vrlo osetljivim dlanovima znalaca koji znaju kad je čaj osušen i kad ga treba skloniti sa vatre. Sušenje je važno da bi se iz listova uklonola voda. Važnije od vrste posude (najveći čajnik na svetu ima zapreminu devedeset litara) su vrsta vatre i način pripreme. Od načina prerade zavisi da li će se dobiti, crni, zeleni, žuti ili crveni caj. Crni čaj se specijalnim postupkom obradjuje i pri tom fermentira pri čemu i dobija crnu boju. Zeleni čaj se obradjuje, ali se fermentacija ne sprovodi. Vrsta biljke utiče na kvalitet čaja. Medjutim, veština prerade, način pakovanja i čuvanja presudni su za kvalitet. Čaj se pre svega koristi za uživanje, koje se razvilo istovremeno sa razvojem industrijske proizvodnje šećera.
Lekoviti deo biljke:
Listovi i cvet.
Lekovito delovanje:
Ispitivanja su pokazala da se korišćenjem zelenog čaja mogu sprečiti maligna oboljenja prostate. Zeleni čaj snižava holesterol, pomaže snižavanju krvnog pritiska i blagotvorno deluje na srce i krvne sudove. Miris tog napitka nežne zelene boje i kiselkastog ukusa podstiče pozitivne misli, krepi celo telo, umiruje, opušta i pročišćava organizam. Ispitivanjem ekstrakta polifenola dobijenih iz listova biljke zelenog čaja pokazalo se da smanjuje nivo lipida, triglicerida i holesterola u krvi, a time i opasnost od bolesti krvnog sistema i arteroskleroze. Zeleni listovi čaja bogati su i fluorinom koji sprečava štetno dejstvo bakterija karijesa u usnoj duplji. Čaj sadrži i minerale važne za čovekovo zdravlje poput kalijuma, bakra, gvoždja i mangana. Sadrži malo teofilina i teobromina. Poznat je kao diuretik, pomaže protiv celulita jer ograničava apsorpciju masnoće i podstiče površinsku cirkulaciju. Ekstrakt čaja koristi se za negu kože, usne šupljine, izraslina na koži, protiv peruti u kosi, kod opekotina i za lečenje akni. Istraživanja koja su sproveli Japanci pokazala su da u delovima zemlje u kojima se bere i proizvodi zeleni čaj nema smrtnosti od raka želuca i pluća.
izvor:herbateka.com
-
Odg: Lekovito bilje
VIDAC [euphrasia officinalis]
narodni naziv:
dragočka, dragonka, radoka, vidica, vidova trava,očanica
engleski naziv: EYEBRIGHT
Opis biljke:
Vidac je jednogodišnja biljka visine 10 do 15 cm. U gornjem delu je razgranata i pokrivena mekanim dlačicama. Listovi su nasuprotni, jajastog oblika i na vrhu oštro nazubljeni. Cvetovi se pojavljuju u pazušcima gornjih listova, a boja im je bela ili bledo ljubičasta. Po cevastim cvetovima nalaze se male žute mrlje.
Stanište:
Raste na suvim livadama, šumskim čistinama i neplodnim zemljištima.
Lekoviti deo biljke:
Za lek sakuplja se citava biljka, bez korena .
Lekovito delovanje:
Ova biljka se najviše koristi se u lečenju očiju, i to kod upale očne spojnice, slabosti očiju zbog premorenosti od čitanja ili pisanja, upale rubova kapaka, upale šarenice, glaukoma, čira na rožniači, upale suzne žlezde i sl. Vidac se preporučuje i kod bolesti disajnih organa, kao što su kijavica, grip, bronhitis, probavne smetnje, i kod želucanih i crevnih bolova.
izvor: herbateka.com
-
Odg: Lekovito bilje
VRANILOVKA - ORIGANO [Origanum vulgare]
narodni naziv:
mravinac, mirišijavac, crnovr, crnovrška, džodžan, dušica, babina dubcica, bolmet, bolja dušica, vrigan, gorka meta, gocman, dobra misel, dobra misu, dobrovoljka, zabrta, zavrta, ksaberta, mažuran, majoran, mravinjac, mravic, mravlinjak, origanj, rigan, rohogan, sovr, sovro, sušica, tosta, crljena meta, crljena metvica, crnovrh
engleski naziv: MARJORAM
Opis biljke:
Vranilovka je dugovečna zeljasta biljka suncanih i suvih krajeva. Ima uspravne čvrste drške, visoke oko pola metra, crvene boje i obrasle krupnim listovima. Cveta od jula do oktobra. Cvetovi su na vrhu stabljika udruženi u kompaktne okruglaste cvasti, prijatnog mirisa i lepog izgleda. Ukus je opor i gorak. Spada u grupu aromatičnih oporih, gorkih neotrovnih droga koje se kod nas mnogo cene. Hemijski sastav i farmakodinamsko dejstvo vranilovke je vrlo blisko i slično majčinoj dušici pa se na isti način može upotrebiti. Isto tako se bere, suši, čuva i pakuje.
Stanište:
Svuda.
Lekoviti deo biljke:
Seku se vrhovi grančica dužine oko 20 cm za vreme cvetanja.
Lekovito delovanje:
Omiljena je u narodu kao čaj i lek za jačanje, za lecenje bolesti organa za varenje (naročito proliva) i disanje, a spolja se upotrebljava protiv raznih zapaljenja kože i sluznica. Etarsko ulje od vranilovke sadrži oko 50% timola, zbog čega ima veoma izražena antibakterijska svojstva. Na taj način se može i objasniti vekovna upotreba i ogromno poverenje u lekovitu moć ove biljke u nekim našim krajevima.
izvor: herbateka.com
-
Odg: Lekovito bilje
VOLUJSKO UVO [borago officinalis]
narodni naziv:
boraka, borac, boraša, boražina kozmelj, krastavac, lisicina, porec, volovski jezik
engleski naziv: BORAGE
Opis biljke:
Volujsko uvo je jednogodišnja zeljasta biljka sa okruglom i sočnom stabljikom visine od 30 do 50 cm. Listovi su široki i eliptični. Stabljika i listovi su obrasli grubim dlakama. Cvetovi rastu pojedinačno I plave su boje.
Stanište:
Raste kao polu divlja na našem obalnom području, a uzgaja se u povrtnjacima i vrtovima.
Lekoviti deo biljke:
Za lek se koriste listovi, cvetovi i čitava biljka, koja se bere za vreme cvetanja, suši se u hladu na vetrovitom mestu.
Lekovito delovanje:
Koristi se kao lek za bolesti srca, a posebno kod nervoznih teškoća i lupanja srca. Pospešuje izlučivanje otrovnih materija iz organizma. Deluje antifibrozno, osvežavajuće i oživljavajuće.
izvor: herbateka.com
-
Odg: Lekovito bilje
Ambrozija (biljka)
Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) je biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Vrlo je raširen korov i jedna od najraširenijih biljaka iz roda ambrosia u Sjevernoj Americi i dijelovima Europe.
Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od 1 do 1,5 metar visine. Korijen joj je vretenast. Stablo joj je uspravno, razgranato i gusto prekriveno sitnim dlačicama.
Poznata je još kao partizanka ili limundžik.
Štetnost
Polen ambrozije izaziva alergiju kod 10% ljudi. Od svih polenskih alergija polen ambrozije je uzročnik u 50 do 60% slučajeva. Kod najosetljivijih osoba 8-20 polenovih zrna u 1 m3 vazduha može da izazove jake reakcije, a samo jedna biljka ambrozije proizvodi 1-8 milijardi polenovih zrna.
U polenu ambrozije je konstatovano 52 jedinjenja koja su alergogena od kojih su 6 posebno opasni. Alergijska reakcija se prvenstveno javlja na gornjim disajnim putevima. Otežano disanje i pojačana sekrecija su osnovni oblici alergije koja može u nekim situacijama preći i u astmatične napade. Sve češće se u svetu beleže smrtni slučajevi izazvani preteranom alergijskom reakcijom na ambroziju.
Ambrozija ne izaziva samo reakcije kod ljudi već i kod životinja.
Istorija
Ambrozija nije evropska biljka. Doneta je iz Amerike na nekom od prekookeanskih brodova krajem 19. veka i od tada se polako i nezadrživo širi Evropom. Trenutno je ima više u Evropi nego u Americi. Jedna biljka može proizvesti i više od milijardu zrna polena koji se uz pomoć vetra mogu raspršiti na površinu od više kvadratnih kilometara. Zrno polena zadržava klijavost i do 40 godina. Ambrozija prvenstveno nastanjuje neuređeno i zapušteno zemljište. Najefikasniji način uništavanja je čupanje iz korena, ali i negovanje niskog rastinja utiče na zatiranje. U slučaju većih površina primenjuje se i redovno košenje do 5 cm iznad zemlje, a samo ponekad i tretman totalnim herbicidima. Ako se ne kosi nisko izrasta ponovo u roku od 20 dana.
Podaci u Srbiji
Ambrozija je prvi put je u Srbiji primećena u Sremskim Karlovcima 1953. godine. Po podacima iz 2006. godine u Beogradu je pojedinih dana izmereno i do 400 polenovih zrna po m3, a prema podacima INEP u Beogradu ima 700 izdanaka po m2. Od 2006. godine se posebno vodi računa i pokrenuta je široka akcija za nadgledanje površina i uklanjanje ovog korova.
Biljka se može koristiti za uklanjanje teških metala iz zagađenog tla - fitoremedijacija - (chemtrailovi..?)
Američki su indijanci ambroziju koristili kao ljekovitu biljku:
- list i korijen ambrozije koristili su za liječenje rana, zaustavljanje krvarenja, kao i u slučajevima problema sa probavom
- ambrozijom su trljali kožu poslije ujeda insekata
Sredinom 19. st liječnici su eksperimentirali sa čajem ove biljke i potvrdili da pomaže kod lakšeg oblika dizinterije, krvarenja materice, želuca i pluća te u slučaju bolesti bubrega, za održavanje tonusa želuca i uravnoteženja cirkulacije.
Pored toga utvrđeno je da prašak ambrozije zaustavlja krvarenje iz površinskih rana, ili sluzokože nosa, dok je kaša od lista djelotvorna u slučaju čireva na koži.
Značajan doprinos u objašnjavanju ljekovitog delovanja ambrozije dala su i istraživanja antibakterijskog i fungicidnog djelovanja vodemom parom desetiliranog eteričnog ulja osušene ambrozije u cvatu. Pokazalo se da ova tekučina zelenkaste boje i blagog mirisa ubija brojne mikroorganizme.
Iz biljke se mogu prirediti i prirodna bojila za tkanine(zdrobljene cvijetne glavice daju crveno boju, listovi zelenu)..
-
Odg: Lekovito bilje
Marihuana (konoplja)
Ishrana
Sjeme konoplje vrlo je bogat izvor proteina i ulja. Tijekom povijesti ljudska populacija uzgajala je Marihuanu zbog njezina sjemena te ih je jela kao zobenu kašu (isto tako, sjemenkama konoplje hrane se ptice). Od listova se, prirodnom obradom, mogu dobiti keksi, no ako ih jedete, morate biti svjesni da tako obrađeni listovi još uvijek imaju ponešto pshoaktivnih nuspojava Sjemenke konoplje ne sadrže tvari koje mogu imati djelovanje na Vaše stanje. Protein sjemenke vrlo je sličan onome koji se nalazi u ljudskoj krvi. Sjemenke biljke jedine su sjemenke koje sadrže u sebi ulja sa gotovo niti malo zasićenim mastima. Kao dodatak hrani, ta ulja mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Hemikalije koje se nalaze u Marihuani vrlo je lako pretvoriti u hranu ili piće, neku vrstu losiona, koristeći maslac, mast, ulje ili alkohol.
Konzumirajući sjemenke, vegani ili vegeterijanci mogu preživjeti bez konzumiranja zasićenih masti. Puna šaka sjemenki konoplje na dan opskrbiti će odraslog čovjeka primjerenom količinom proteina i bitnih ulja.
Biljka ne proizvodi toliko proteina kao soja, no protein koji se nalazi u sjemenkama, kvalitetniji je od onog u soji. Agrikulturalne bi akcije mogle učiniti čitavu biljku – hranom spasa. Uzgoj konoplje vrlo je lagan, ona je otporna na UV-B svjetlost koja je štetna i koju blokira ozonski omotač. Grah soje ne podnosi UV-B svjetlost. Po procjenama znanstvenika, ukoliko se kapacitet ozonskog omotača smanji za 16% (što je vrlo lako moguće), proizvodnja soje pasti će za 25-30%.
Odjeća
Stabljika konoplje ima dva dijela (eng. hurd i bast). Prvi dio je drvenasti materijal, slican malenim komadicima drveta, zapravo srž stabljike. Drugi dio je vlakno, koje može biti preradeno u bilo koju vrstu tkanine i koje je vrlo izdržljivo. Prve Levi´s hlace, napravljene su od konoplje, zbog njezine izdržljivosti (pogledajte Levi´s granciju na stražnjem dijelu hlaca). Uspodredujuci ju sa ostalim prirodnim tkaninama, tkanina dobivena od konoplje mnogo je pogodnija. Upotreba konoplje za tkaninu vrlo je jednostavna: polje vrlo guste konoplje raste sve dok ne otpadnu listovi.
Tada slijedi žetva, konoplja se posjece i ostavi se da leži u polju neko vrijeme. Nakon što biva oprana kišom, preokrene se da bi se izložila oba dva dijela stabljike. Tijekom tog vremena omekani i mnogo minerala ode natrag u zemlju. Nakon toga, razdvajaju se dva dijela konoplje.
Tkanina koju daje konoplja nešto je manje mekana od pamuka (postoje razlicite vrste konoplje i sadnje konoplji od kojih se može dobiti mekanija tkanina), te dugotrajnija. Opcenito, konoplja je pogodnija za uzgoj nego pamuk, pogotovo ako u obzir uzmemo današnji nacin uzgoja pamuka. U Sjedinjenim Državama, uzgoj pamuka zahtjeva enormnu upotrebu pesticida (gotovo pola od ukupne kolicine pesticida odlazi na pamuk). Pamuk je usjev koji uništava zemlju te mu je potrebno mnogo gnojiva
Izrada papira od konoplje
Papir se može dobiti od vlakana i od srži konoplje. Prvi put u povijesti papir je bio izraden od vlakana. Papir koji se dobiva preradom vlakana tanak je, jak, lomljiv i pomalo hrapav. Papir dobiven od drugog dijela, dakle srži, nije toliko jak kao onaj dobiven od vlakana, no lakše ga je dobiti, mekši je, gušci i zadovoljava sve današnje standarde.
Papir koji danas koristimo dobiven je pomocu raznih kemijskih procesa iz drveta. Papit dobiven iz konoplje ne zahtjeva upotrebu kemikalija. Problem sa današnjim papirom je taj, da se izraduje uz pomoc mnogih kemikalija.
Vrlo snažne kiseline potrebne su da bi se dobio kvalitetan papir (koji se danas dobiva preradom drveta), jak, gladak i bijel. Te kiseline sadrže kemikalije štetne za okoliš. Konoplja nam nudi priliku da izradujemo vrlo kvalitetan papir, cija izrada nije opasna za okoliš. Zbog kemikalija koje se u papiru nalaze, nakon odredenog vremena on žuti. Papir dobiven od konoplje traje stoljecima i slobodan je od kiselina.
Izrada goriva od konoplje
Drvenasti dio stabljike može obradom dati ugljen, metanol ili gorivo. Goriva dobivena od biljaka poput ove zovu se „biomass“ goriva, odnosno biomase. Ugljen se može koristiti u današnjim elektranama kao gorivo. Metanol daje dobro gorivo za automobile, zapravo, upotrebljava se u profesionalnim automobilistickim utrkama.
Jednoga dana, kada nestanu svjetske zalike benzina, metanol ga može zamijeniti. Konoplja isto tako može biti upotrijebljena za proizvodnju etanola. Vlada Sjedinjenih Americkih Država, razvila je nacin na koji je moguce dobiti etanol dodatkom celuloznih biomasa. Konoplja je odlican izvor vrlo kvalitetnih biomasa. Isto tako, ulje dobiveno iz sjemenki može se upotrijebiti kao gorivo. Neki dizel motori mogu ici na cisto sprešano ulje od sjemenki konoplje.
Informacije o bolestima za koje je poznato da kanabis ima utjecaja
Informacije o bolestima za koje je poznato da kanabis ima utjecaja
Bolesti su grupirane po zahvaćenim sustavima ljudskog organizma tako da se neki poremećaji ponavljaju jer ih se susreće kod jedne bolesti koja zahvaća više sustava.(Što nisam znao prevesti sam ostavio u originalu ionako su to izrazi srodni latinskom nazivlju a i ako neko boluje od toga sigurno zna.... ,op.prev.)
1) NEUROLOŠKI
Delerium tremens
schizophrenia
Neurasthenia
Mucanje
Tourette-ov syndrom
Budna nesanica
Tenzijska glavobolja
Nonpsychotic organski moždani sindrom
Multipla Skleroza
Cerebralna paraliza
Epilepsije
Grand Mal napadaji
Sindrom bijesa udova(ekstremiteta)
Jacksonian epilepsy
Migrene
Tik Doloroux
Neuropatija
Kongenitalni Nistagmus
Nesanica
Tremor/nevoljni pokreti
Sindrom miofacijalne boli
2)MIŠIĆNO-KOŠTANI
Post polio syndrome
Amyotrophic lateral sclerosis-ALS ili još Lou Gehrigova bolest
Multipla skleroza
Quadriplegia
Paraplegia
Syndrom karpalnog tunela
reumatoidni Artritis
degenerativni Artritis
post traumatski Artritis,
Artropatija,degenerativna
Patellar chondromalacia ili prednja koljenska bol ili trkaće koljeno
Ankiloza
degenerativne promjene intervertebralnog diska
degenerativne promjene lumbosakralnog diska
Mišićni grčevi
spondilolisteza
Skolioza
3)IMUNOLOŠKI
Bolesti povezane sa AIDS-om
Virusni B hepatitis,kronični
Virusni C hepatitis,kronični
Karcinom
Lupus
Sklerodermija
Eozinofilija-Mialgija Sindrom
Fibromijalgija
Syndrome kroničnog umora
Hepatitis(nevirusni)
Pankreatitis(upala gušterače)
Prostatitis (upala prostate)
4)PROBAVNI (gastrointestinalni)
Psihogeni pilorospazam
Glavobolja-migrena(>>>>neznam šta tu radi al eto preveo opet :-) ,op.prev.)
Akutni gastritis
Gastritis
Želučani vrijed(u narodu poznatiji kao čir želuca,op.prev.)/Dispepsia
Ulcerozni kolitis
Refleksni pilorospazam
Regionalni enteritis
Crohn-ova bolest
Kolitis
Iritabilni sindrom crijeva(znan i kao spastički kolon,intestinalna neuroza,op.prev)
Štucavica
Povraćanje
Mučnina
Proljev
Kaheksija
Bolest putovanja(kretanja)
5)KOŽNI(dermatološki)
Henoch-Schoelei Purpura
Pruritis (svrbež kože)
Skleroderma
6)SRČANO PLUĆNI(kardiopulmonalni)
Paroksizmalna tahikardija atrija
Post kardiotomijski sindrom
Akutni sinusitis
Kronični sinusitis
Astma (nespecifična)
Cistična Fibroza
Kašalj
Hipertenzija-povišen krvni tlak
7)DUŠEVNI
Senilna demencija
Šizofrenija
Šizoafektivni poremećaj
Manija
Depresija,u recidivu
Bipolarni poremećaj
Tjeskobni poremećaj
Panični poremećaj
Opsesivno kompulzivni poremećaj
Alkoholizam
Opijatna ovisnost
Sedativna ovisnost
Kokainska ovisnost
Amfetaminska ovisnost
Duhanska ovisnist
PTSP
Intermitentni eksplozivni prikaz
Psychogenic PAT
Syndrom bijesa udova(ekstremiteta)
Hipertenzija
8)ENDOKRINI
Gravesova bolest
Tiroiditis
Diabetička gastropareza
Amyloidoza
Distimija
Parkinsonova bolest
Huntingtonova bolest
Sindrom bijesa udova(ekstremiteta)
Pankreatitis
Prostatitis
9)KEMO/RADIJACIJSKA TERAPIJA
Karcinom
Kemoterapija
Terapija zračenjem
Depresija,recidiv
Tjeskobni poremećaj
Panični poremećaj
Opijatna ovisnost
Sedativna ovisnost
Migrena
Akutni gastritis
Gastritis
Želučani vrijed(u narodu poznatiji kao čir želuca,op.prev.)/Dispepsia
Pilorospazam
Anoreksia
Povraćanje
Mučnina
Proljev
Kaheksija
10)OFTALMOLOŠKI(vidni)
Makularna degeneracija
Glaukom
Disleksična Amblyopia
Daltonizam
Conjunktivitis
Drusen vidnog živca
11)GINEKOLOŠKI
Endometrioza
PMS
PREPORUKE SORTI KOJE IDU U KORIST SPECIFIČNIM TJELESNIM SUSTAVIMA
Neurološki problemi bi se trebali tretirati kao pojedinačni slučajevi sa sativa dominantnim hibridima koji se koriste kao stimulativna sredstva(kao što je kod tenzijske gavobolje) samo gdje je taj učinak poželjan.Općenito neurološki problemi reagiraju dobro na umirujuću učinak indike.Kao prilog tome osobno poznam mladića koji je uspio izbaciti Haldol(generički>haloperidolum op.prev.) iz terapije i kontrolirati svoj Touretteov sindrom koristeći indika dominantne strainove.
Mišićno-koštana oboljenja mogu predstavljati dvostruki problem,uz bol koja se povezuje s ovim bolestima mogu se često pojaviti i depresija te zamor.Dakle,jednostavno rješavanje preporukom snažne analgetske indike bi se moglo spojiti sa sekundarnim oboljenjima tj. zamorom i depresijom.Takvim slučajevima se kao odgovor nameće hibridni strain,tražite olakšanje boli koje omogućuje afghani, križan sa stimulativnom sativom koja će pomoći da se održite aktivnima,ukoliko bi imali koristi od toga.U nekim slučajevima jednostavno koristeći jako potentnu havajsku ili afričku sativu se može postići ravnoteža između olakšavanja boli i razine energije(ovi strainovi izgleda usporavaju tijelo ali ostavljaju um veoma aktivnim).
Imunološki problemi stvaraju specijalne potrebe bolesnika u tolikoj mjeri da ulaze u čistoću proizvoda kao i metodu liječenja.Oboljeli od AIDS-a nesmiju biti izloženi plijesni ili gljivama tako da se mora posvetiti velika pozornost stvrdnjavanju proizvoda do apsolutne suhoće.
Također imunološki problemi mogu biti prilično bolni tako da treba izabrati proizvod koji daje maksimalnu dobrobit sa minimalnim negativnim utjecajem na imunološki sustav.Povratne informacije koje sam primio upućuju na to da prednost sativa streinovima daju imunokompromitirani bolesnici zbog njihovog uzdižućeg učinka(da li bi moglo ovo biti i za ojačavanje imuniteta?) i porasta energije koji uzrokuju.
Probavni učinci su ono što je zaista izazvalo renesansu u liječenju cannabisom.Godinama su učinci kanabisa kao moćnog antiemetika(sredstvo protiv povraćanja,op.prev.) i pojačivača apetita bili poznati bolesnicima koji boluju od karcinoma.Za ovaj sustav ću dati jednu široku preporuku; indike su izgleda široko učinkovite kod većine probavnih smetnji uz iznimku bolesti kretanja(putovanja) kojoj pogoduju stimulativni učinci sative.
Kožni problemi se mogu javiti kroz nekoliko oblika,kao običan svrbež ili povrede neke vrste.Sistemski antiupalni kanabinoidi mogu biti od koristi,upotrebljavajte niske doze indike(pretjerana upotreba može učiniti svrbež još jačim kao što opijati imaju učinak na neke ljude) i možda topikalna priprema smolaste sative(otopljena u otapalu neke vrste) mogu omogućiti "tematski" antiupalni učinak.
Srčano dišni problemi i kanabis su često kontraverzne teme jer mejnstrim medicine vidi inhalaciju bilo kakvog dima kao prokletsvo(anatemu).Međutim srčani i plućni bolesnici nalaze dobrobiti od upotrebe kanabisa unatoč medicinski negativnoj pristranosti.Srčani bolesnici mogu imati dobrobit od sedativnih(umirujućih)indika za opuštanje i olakšavanje stresa no tome treba pažljivo pristupiti jer kanabis može povećati broj otkucaja srca ali bez povećanja krvnog tlaka(ja koristim kanabis prije post bypass[ugrađivanje srčane prijemosnice,op.prev.] vježbi i mogu izdržati 45min teške aerobične vježbe bez problema a manje od godinu dana nakon operacije).Plućna oboljenja se općenito ne bi trebala liječiti sa pušenjem proizvoda uz iznimku stanjima koja reagiraju na ekspektoranse(tvari koje pospješuju iskašljavanje,op.prev.) jer pušenje kanabisa bilo koje sorte odlično pospješuje iskašljavanje.
Psihološka terapija Kanabisom je stara koliko i čovjekovo druženje s tim cvijetom.Kanabis je učinkovit kod ustezanja od uzimanja nekih tvari(ovdje se vjerojatno misli na ovisnosti o drogama op.prev.) i različitih mentalnih uznemirenosti.Jedan od načina na koji djeluje je mjenjanje raspoloženja korisnika,uobičajeno u pozitivnom smjeru,iako može prouzročiti para
noju i uznemirenost u nekim slučajevima.Odabir strejna za psihičke probleme bi trebao ovisiti o tome dali stanje uzrokuje agitaciju i nemir ili depresiju i strah te na osnovu toga izabrati odgovarajuće stimulativne ili umirujuće kvalitete.
Endokrini poremećaji u pravilu nisu primarno pod utjecajem kanabisa i njegova upotreba je primarno palijativna(palijativno liječenje je ono koje otklanja prividno samo vanjske znakove bolesti, a ne samu bolest i njen uzrok,suprotno tome je radikalno liječenje,op.prev.) Odabir strejna bi se trebao fokusirati na jačanje imuniteta i olakšavanje osjećaja tuge.
Kemoterapija i terapija zračenjem uzrokuju veliki stres za organizam,ova liječenja zaista doslovno dovode tijelo u stanje blizu smrti kako bi se uništio manje izdržljiv karcinom.Kao rezultat pojavljuje se čitav raspon fizičkih i duševnih simptoma koji prate ove drastične tretmane. Najpoznatiji primarni simptomi koji prate ova liječenja su razarajuća mučnina i povraćanje ali popis sekundarnih učinaka liječenja je puno duži.Još jednom liječenje kanabisom bi trebalo biti kao podrška,održavanje apetita,olakšavanje nelagode i podizanje bolesnikovog duha,sative se čine dobrima za ove učinke kao i za održavanje imunološkog sustava.
Oftalmološki se koristi od olakšavanja glaukoma do usporavanja makularne degeneracije.Vjerujem da su indike najučinkovitije kod očnih problema jer imaju veću koncentraciju kanabinoida koji blokiraju kalcijeve kanale.Ove tvari djeluju na sličan način kao lijekovi blokatori kalcijevih kanala za krvni tlak osim što očni živac ima specifične receptore za endokanabinoide(tvari koje nastaju u tijelu konzumiranjem kanabisa)
Ginekološki problemi čije se liječenje kanabisom proslavilo u vrijeme kraljice Elizabete u smislu olakšavanja predmenstrualnih simptoma.Budući je kraljičin kanabis najvjerojatnije došao iz indije u to vrijeme se radilo o indiki ili dominantnom indika hibridu.
Siguran sam da što je više odrađenih istraživanja tako će i potencijal ovog zadivljujućeg lijeka postati vidljiv. Do sada je najviše istraživanja učinjeno sa pušenjem kanabisa ili njegovih sintetičkih derivata,izostavljajući učinke alternativnih metoda unosa(tinkture,hrana,preko kože,vaporizatori,inhaleri).Upotrebom svih tih metoda doći će do promjene učinka jedno te iste sorte kanabisa.Mi svi, za koje su ove informacije,čine trenutno prvu frontu istraživanja o kanabisu.Mi smo ti koji se neće odreći ovog divnog lijeka i koji će biti pioniri u postavljanju kanabisa na zasluženo mjesto u čovjekovom ormariću s lijekovima.(morao sam doslovno prevesti,zvuči bezveze al nadam se da ste shvatili poantu,op.prev.)
Zaključno, čineći ovaj korak u upotrebi kanabisa kao lijeka vi istodobno branite svoju kontrolu nad vlastitim zdravljem,u onoj mjeri koja se odnosi na odabir terapije najučinkovitije za vas.Mnogo ljudi koristi kanabis za olakšavanja bolova i kao bi smanjili potrebu za unosom daleko opasnijih i ovisnostima sklonijih lijekova.Drugi ga pak koriste kako bi stimulirali apetit i time spriječili pothranjenost koju uzrokuju AIDS i kemoterapija.Ukoliko iz bilo kojeg razloga koristite kanabis molim vas da to radite s odgovornošću jer predrasude protiv kanabisa mogu nestati jedino stalnim primjerima odgovornih ljudi koji su trenutno sankcionirani u pogledu njegovog korištenja.(da pojasnim;misli se na pravni status tj. ilegalnost marihuane,op.prev.)
Optimizovano za rezoluciju: 1920x1080