Odg: Aditivi u ishrani zivine
Aditivi u ishrani zivine
Enzimi potpomažu varenju hrane
Već desetak godina koriste se enzimi u ishrani živine. Tome su doprineli očigledni efekti koji se postižu primenom enzima i relativno povoljna cena enzimskih preparata. Prva primena enzima se odnosila na primenu pojedinačnih enzima kojima se obezbeđivalo razlaganje specifičnih supstrata, što je doprinelo boljem iskorišćavanju hranjivih materija iz pojedinih hraniva. Kasnije su korišćeni enzimski preparati sastavljeni od dva ili više enzima. Primenom enzima razlažu se tzv. neskrobni polisaharidi sadržani u ćelijskom zidu. Na ovaj način omogućava se iskorišćavanje hranjivih materija u samoj ćeliji. Poznato je da endogeni enzimi nisu u stanju da vare neskrobne polisaharide i bez dodataka enzimskih preparata ove hranjive materije ostaju neiskorišćene. Dodatkom enzimskih preparata postiže se bolje iskorišćavanje hranjivih materija iz "grubih" hraniva (žitarice, suncokretova sačma, lucerkino brašno). Zahvaljujući enzimima moguće je povećati učešće ovih hraniva u smešama za ishranu živine. Primenom specifičnih enzima, kao što je fitaza, može se poboljšati iskorišćavanje tzv. fitinskog fosfora, i na taj način smanjiti potreba da se celokupni fosfor obezbeđuje preko mineralnih hraniva. Pored toga, dodatkom enzima može se ublažiti negativni efekat tzv. antinutritivnih materija. Sve ovo doprinosi efikasnijem korišćenju hranjivih materija iz nekih leguminoza, kao što su: soja, grašak, lupina i sl. Bolje iskorišćavanje hranjivih materija postignuto je primenom enzima, a istovremeno i manje izlučivanje štetnih materija u spoljašnju sredinu. Na ovaj način se praktično štiti životna sredina.
Kod mladih pilića enzimski sistem je nedovoljno razvijen, pa se dodatkom enzima poboljšava iskorišćavanje hrane. Ovo je naročito značajno kada se u ishrani koriste žitarice (ječam, pšenica, raž, tritikale), čije hranjive materije živina inače teže usvaja. Slično je i sa hranivima koje imaju visok sadržaj celuloze (suncokretova sačma, lucerkino brašno, grašak). I kod ovih hraniva dodatkom enzima poboljšava se njihovo iskorišćavanje. Dosadašnji rezultati pokazali su da se dodatkom enzima, zavisno od sastava obroka, može povećati prirast telesne mase za 4-5% i poboljšati konverzija hrane za 6-9%. Efekti su veći kod mladih pilića (1-28 dana), kod kojih je inače slabije razvijen endogeni enzimski sistem.
Enzimi su našli značajnu primenu i u ishrani nosilja. Ispitivanja su pokazala da se dodatkom enzima obrocima za ishranu nosilja poboljšava nosivost, smanjuje utrošak hrane za proizvedeno jaje i povećava masa jajeta. Efekti zavise od sastava obroka. Ukoliko je obrok sastavljen na bazi žitarica (pšenica, ječam, raž, tritikale), ili sadrži veći procenat suncokretove sačme, utoliko su efekti veći, pogotovo ako se radi o kompleksnim enzimskim preparatima koji između ostalog sadrže enzim celulazu. Dodatkom enzima fitaze može se poboljšati iskorišćavanje fosfora u obroku za ishranu nosilja i smanjiti potreba dodatka fosfora iz mineralnih hraniva. Dodata fitaza u obroku utiče povoljno ne samo na nosivost, već i na masu jaja i čvrstoću ljuske. S obzirom na sve efekte koji se postižu primenom enzima u ishrani živine, sigurno je da će njihova primena u budućnoti biti sve veća. Enzimi će postati i u našoj zemlji obavezan dodatak smešama za ishranu živine, kao što je to već u mnogim zemljama sveta.